Pekka

Syntynyt 13.1.1964 Kuopiossa

Naimisissa, kaksi lasta

Sotilasarvo: kapteeni

Herastuomarin arvo 16.5.2012

Sotilastiedotuksen ansiomitali 17.2.2016

Suomen Reserviupseeriliiton pronssinen ansiomitali 24.2.1990

Mikael Agricola -mitali 2007

Suomen tietokirjailijat ry:n jäsen

Ammatti

Toimittaja Yleisradiossa 1989 -

Koulutus

Poliittisen historian dosentti 29.9.2015, Turun yliopisto

Teologian tohtorin tutkinto 3.4.2000, Helsingin yliopisto

Teologian maisterin tutkinto 26.2.1996, Helsingin yliopisto

Valtiotieteen maisterin arvo 18.3.1990, Helsingin yliopisto

Valtiotieteen kandidaatin (maisterin) tutkinto 31.5.1989, Helsingin yliopisto

Ylioppilastutkinto 31.5.1984 Minna Canthin lukio, Kuopio

Julkaisut

Martti Simojoki – Kirkon ääni. Kirjapaja 2008. 539 sivua.

Kekkonen ja kirkko. Tasavallan presidentti Urho Kekkosen ja Suomen evankelis-luterilaisen kirkon suhteet vuosina 1956 – 1981. Kirjapaja 2000 (väitöskirja). 327 sivua.

Nykyiset luottamustoimet

Kuopion kaupunginvaltuuston jäsen 2013 –

Kuopion kaupungin kasvun ja oppimisen lautakunnan puheenjohtaja 2017 -

Pohjois-Savon maakuntavaltuuston jäsen 2013 -

UKK-Seuran hallituksen jäsen 2004 –

Pohjois-Savon UKK-Seuran puheenjohtaja 2004 –

Kuopion Paasikivi-Seuran puheenjohtaja 2009 –

Kuopion Isänmaallisen Seuran puheenjohtaja 2012 –

Suomen ev.-lut. kirkon kirkolliskokouksen jäsen 2012 –

Kuopion hiippakuntavaltuuston jäsen 2008 –

Kirkon Mediasäätiön hallintoneuvoston puheenjohtaja 2014 – (jäsen 2005 –)

Kuopion ev.-lut. seurakuntayhtymän yhteisen kirkkoneuvoston varapuheenjohtaja 2015 –

Kuopion ev.-lut. seurakuntayhtymän yhteisen kirkkovaltuuston jäsen 2003 –

Kallaveden seurakunnan seurakuntaneuvoston jäsen 2003 –

Suomen Sotilas –lehden neuvottelukunnan jäsen 2010 –

Harrastukset

Poliittinen historia, teologia, lukeminen, metsästys